Куточок охорони праці як інструмент навчання
Крім більш серйозних небезпек сучасного життя таких як тероризм, війни та стихійні лиха ми майже не помічаємо наслідки «тихого терору» - виробничого травматизму. Його масштаби можна порівняти із середньовічними епідеміями холери та чуми. В Україні рівень виробничого травматизму зростає. У 2016му році зафіксовано на 168 випадків більше, ніж у 2015му. У галузі соціально культурної сфери і торгівлі цей показник подолав тисячну позначку(1017 випадків), а у вугільній промисловості – 864 випадки. Вивчення обставин нещасних випадків свідчить, що їх причиною було банальне незнання небезпек сучасного виробництва. Крім того, рівень знань із охорони праці щодо безпечного ведення робіт у інженерно-технічних працівників, робітників, у тому числі випускників системи професійно-технічної освіти, зазвичай низький.
Потрібно підвищувати ефективність навчання безпечним методам праці та інструктажів, які проводять на підприємствах. Важливо, щоб роботодавець розумів, що правильно організоване навчання позитивно вплине на роботу персоналу й дасть змогу запобігти травмам та аваріям. А це вбереже від чималих матеріальних збитків.
Щоб створити безпечні умови праці, потрібно не тільки провести відповідне навчання, а й постійно перевіряти, чи засвоїли працівники знання та чи застосовують їх на практиці.
Куточок охорони праці
Куточок виконує такі завдання,як пропаганда знань з охорони праці. Куточки, як правило, мають три розділи. Перший містить загальну інформацію з охорони праці та про її стан на підприємстві. Другий — основний, де наочно представлені вимоги та положення з охорони праці на конкретному виробництві: заходи безпеки з експлуатації технологічного устаткування, безпечні прийоми та методи виконання операцій. Третій розділ куточка — інформаційний. Тут розміщують накази і розпорядження підприємства з охорони праці, терміни проведення інструктажів і розклад навчальних занять з охорони праці, план заходів із поліпшення стану умов і безпеки праці, передбачених у колективному договорі, тощо.
Облаштовують куточки охорони праці й в окремих структурних підрозділах підприємства. На них розміщують не лише загальну інформацію по підприємству, а й по структурному підрозділу: випадки виробничого травматизму і професійного захворювання та вжиті заходи для усунення причин їх виникнення.
Замість тисячі слів — стенд!
Одним із дієвих методів наочної пропаганди є стенд. Він здатен змінити ставлення працівників до безпеки праці. Завдяки тривалому строку використання, цей навчальний засіб доступний кожному підприємству.
Стенд - це основний вид наочної агітації та пропаганди, інформування, реклами, інструктажу та навчання.
Стенд виконує багато функцій. Він може спонукати до дії або, навпаки, застерігати від небезпечних для здоров’я чи життя вчинків. А може нагадати про щось відоме або ж допомогти побачити істотне й несподіване у знайомому та звичному. Завдання стенду — перемогти інерцію глядача, прорватися крізь звичку, показавши знайоме під незвичним, несподіваним кутом.
Стенд з охорони праці має подавати ідею так, щоб людина не лише сприйняла її, а й змінила поведінку. Адже працівники не завжди усвідомлюють ступінь ризику і виробничої небезпеки. Тож стенд з охорони праці покликаний змінити легковажне ставлення, загострити притуплену увагу, застерегти від небезпек у виробничих процесах та прищепити звичку працювати за правилами безпеки праці.
Потужний вплив стенду обумовлений тим, що стенд доводить інформацію до свідомості не казенною мовою параграфів і правил, а через художню форму, кольори, стислі та влучні висловлювання, метафори, а інколи — і жарти.
Агітаційний стенд звертається до людини, яка завжди поспішає і заклопотана. Стенд впливає на її увагу мимохіть, без участі свідомості людини. Зміст стенду має засвоюватися автоматично, адже людина не може присвятити його вивченню багато часу.
Стенди з охорони праці можуть орієнтуватися на конкретних працівників або ж на ширшу аудиторію. При визначенні тематики й кількості стендів для одночасного експонування, а також місць і способів їхнього розміщення працівники служби охорони праці мають враховувати умови конкретного виробництва. Необхідно, щоб зміст стенду відповідав умовам праці на підприємстві.
Переважна більшість стендів має бути розміщена в центральних проходах цехів, біля входів-виходів із цехів, будівельних майданчиків, у коридорах, холах, місцях для паління, роздягальнях.
У проходах виробничих приміщень і коридорах поруч можна експонувати декілька стендів із інтервалом між ними 30-40 см. При цьому вони мають бути пов’язані тематично і відрізнятися один від одного кольорами. Стенди варто вивішувати тільки з одного боку проходу. На стенді бажано вивішувати не більше трьох-чотирьох плакатів, адже забагато інформації розсіює увагу працівників. До стендів має бути вільний доступ. Рекомендовано також періодично міняти місця розміщення стендів — це створить відчуття новизни і підвищить увагу працівників до них.
Пропаганда знань з охорони та безпеки праці — ефективний інструмент, яким варто користуватися для профілактики виробничого травматизму. Результатом спільних зусиль буде формування внутрішньої впевненості працівників у потребі постійно дотримуватися норм та вимог охорони праці і звичок, що гарантують виконання виробничого завдання без травм, профзахворювань та аварій.