Засоби гасіння вогню та засоби протидії пожежі

Частіш за все пожежі виникають від неконтрольованого розповсюдження вогню. Саме ж займання відбувається у разі підпалу навмисного чи ні, безвідповідального поводження з вогнем, неправильного використання побутових або промислових приладів чи виходу таких із ладу, із появою стихійних лих, а також у випадку хімічних або фізичних реакцій речовин чи матеріалів. Досить важко постійно контролювати всі можливі причини займання та все ж неодмінно треба періодично проводити інспекцію. На підприємствах помічниками в таких інспекціях можуть слугувати відповідні датчики та сенсори, у биту проводити аудит хоча б візуально, на запах чи звук.

Сучасні сигналізаційні системи по виявленню пожеж на жаль не попередять про її появу, але своєчасно проінформують про виявлення джерела загоряння. В таких системах використовують наступні датчики:

  • Теплові – вони спрацьовують на підвищення температури (максимальні) або на швидкість підвищення температури з період (диференційні). Також існують датчики з обома функціями.
  • Димові – вони виявляють частки диму або концентрацію певних речовин у повітрі. Бувають іонізаційні, фотоелектричні та для виявлення чадного газу
  • Світлові – виявляють ультрафіолетове чи інфрачервоне випромінювання.

Виявлення пожежі на ранній стадії це перший етап, але ж треба організувати певні заходи з пожежогасіння до прибуття команди вогнеборців. Засоби які допоможуть у боротьбі з вогнем є:

  1. Джерело води (резервуар, побутовий або пожежний кран, природний або штучний резервуар)
  2. Вогнегасники, які поділяються за типом:
  • Вуглекислотний – містять двоокис вуглецю, який, змішуючись з повітрям на виході, перетворюється у снігоподібну масу. Застосовуються при гасінні електричного обладнання, паливно-мастильних матеріалів, на транспорті та у інших випадках. Порошковий – містять до 2 кг порошку під тиском. Використовується у побуті, при гасінні електричних приладів та на транспортних засобах.
  • Пінні. Вогнегасники такого типу містять речовину, що генерує піну. Вони використовуються при гасінні горючих рідин
  • Водні вогнегасники містять суміш води та хімічних речовин. Застосовуються при гасінні твердих речовин
  • Аерозольні вогнегасники містять хладон. Ефективні при гасінні твердих речовин та електричного устаткування
  1. Різноманітний пожежний інвентар (відра, сокира, багор, лопата, пісок, щільний не займистий матеріал та інше). Зазвичай такий інвентар міститься на виробництві та розміщується на спеціальних протипожежних щитах.

Невід’ємним засобом із боротьби з пожежею є інформування персоналу та оточуючих про заходи попередження та методи боротьби з пожежею. Такими засобами можуть бути:

  • Інструктажі з охорони праці та протипожежної безпеки
  • Практичні тренінги та атестації
  • Розміщення друкованої інформації: стенди з пожежної безпеки, плакати тощо

І пам’ятайте у разі виявлення пожежі терміново телефонуйте 101 та організуйте максимальну безпеку собі та іншим.