Українські свята, традиції – наша духовність і віра
В українських звичаях, святах, обрядах, фольклорі закладена багата культура, надбана численними поколіннями. Рід наш прекрасний духовністю. Наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали з покоління до покоління.
Візьмемо на допомогу матеріали інтернет-джерел і розглянемо найдавнішу календарну обрядовість.
Календарна обрядовість поділяється на чотири основних цикли: зимовий, весняний, літній та осінній.
Літній цикл свят тривав від Русалій (кінець травня), Зелених свят (Трійці) до перших свят на вшанування нового урожаю (Маковея, Спаса). Центральне місце літнього календаря займає купальська обрядовість.
Івани Купала - стародавнє слов’янське свято. Івана Купала організовують на честь сонця і відзначають день літнього сонцестояння. Свято наповнено ритуалами, пов’язаними з водою, вогнем і травами.
Осінній цикл свят - ввібрав окремі звичаї та обряди, характер яких визначався станом засинання природи та приготуваннями до зими і зимових свят. В сучасній інтерпретації рамки осіннього циклу охоплюють період від дня пророка Іллі до дня святого Пилипа. Осінній цикл свят включає такі основні свята та обряди: Спаса, Семена, Успіння та Різдва Пресвятої Богородиці, Покрови, св. Дмитра, Кузьми та Дем'яна, Михайла Архистратига.
Зимовий цикл свят починається від Введення (4 грудня), коли, за народними віруваннями, «вводиться літо в зиму». Найголовнішим взимку є Різдвяний цикл свят (від Святвечора до Водохреща), пов’язаний із відродженням нового сонця. Триває зимовий цикл аж до свят, які сповіщають про близький прихід весни, – Стрітення та Обретіння.
Весняний цикл свят спрямовувався на закладання майбутнього врожаю, тому важливими були ритуально-магічні дії, пов’язані із закликанням весни, тепла, птахів, дощу (Стрітення, Обретіння, Явдохи, Теплого Олекси, Благовіщення). Умовним початком весни вважають день Явдохи (14 березня). Головним же весняним святом у народі завжди вважався Великдень (Воскресіння Христове), який поєднав давні язичницькі та церковні ритуали.
За тиждень до Великодня святкується вербна неділя. У цей день усі люди обов'язково ходили до церкви, щоб посвятити вербу. Того, хто проспить процедуру освячування верби, по поверненні з церкви легенько б'ють свяченими гілками:Це не я б'ю, а верба б'є, За тиждень — Великдень!
Будь великий, як верба! Будь багатий, як земля! Будь сильний, як вода!
ВЕЛИКДЕНЬ (Паска) - найзначніше християнське свято на честь воскресіння Ісуса Христа. Від вербної неділі починали активну підготовку до Великодня: варили яйця і розписували писанки, фарбували крашанки, начиняли ковбаси, випікали обрядове печиво, включаючи обов'язкову пшеничну паску, а подекуди й солодку сирну бабку. (За матеріалами інтернет-джерел)
З пошани до минулих поколінь та заради майбутніх ми повинні пам ятати, оберігати та примножувати наші традиції, нашу мову, нашу історію.
Наша компанія розробила стенди та плакати, які постійно будуть нагадувати про наші витоки, нашу культуру. Якщо ви вирішили оформити клас, фойє чи музей стендами з українськими символами та обрядами, традиціями перейдіть за посиланнями:
https://stend-tb.com/narodni-sviata-ukrayini-z-novimi-datami
https://stend-tb.com/stend-natsionalna-kultura-z-simvolikoiu
https://stend-tb.com/stend-vinochok